Ağustos 26, 2015

SAP (Silik, Aksi, Paspal) - Kody Keplinger || Kitap Yorumu

Kitap: Sap (Silik, Aksi, Paspal)
Orjinal Adı: The Duff
Yazar: Kodu Keplinger
Yayınevi: Pegasus
Tür: Genç Yetişkin, Romantik
Sayfa Sayısı: 288
Goodreads Puanı: 3.90
Benim Puanım: 3/5
Satın Almak İçin: D&R | Okuoku
Arka Kapak

O içimizden biri. Hatta belki de sizsiniz…

Bazen en büyük aşklar gerçekten de nefretle başlar…

On yedi yaşındaki Bianca Piper sivri dilli fakat vefalı bir dosttur ancak arkadaşları kadar güzel olmadığını düşünmektedir. Ayrıca neredeyse okuldaki bütün kızlarla birlikte olmuş çekici Wesley Rush'ın cazibesine kapılmayacak kadar da akıllıdır. Aslında Bianca ondan nefret etmektedir ve Wesley de ona "Sap" lakabını takmıştır.

Ailesiyle işlerin yolunda gitmediği bir gün Bianca kafasını dağıtacak bir şeylere ihtiyaç duyar ve kendini Wesley'yi öperken bulur. İşin kötüsü, bundan hoşlanır da... Sorunlarından kaçmak isteyen genç kız, Wesley'yle duygusallıktan uzak bir ilişkiye başlar.

Ancak olaylar hiç beklemediği şekilde gelişir: Wesley'nin çok da kötü bir dert ortağı olmadığı, onun da hayatının altüst olduğu ortaya çıkınca Bianca dehşetle, nefret ettiğini düşündüğü çocuğa âşık olmaya başladığını fark edecektir...


Övgüler


"Gençlik edebiyatında eşine az rastlanır, karmaşık bir ilişkinin romanı. Sap'ta ergen diyaloglarının, gerçek hayattan karakterlerin ve eğlenceli anların ardı arkası kesilmiyor."
-Kirkus Reviews-

"Heyecanlı ve iddialı. Elimden bırakamadım." 
-Simone Elkeles, New York Times çoksatan yazarı-

"Sert, ateşli, ince düşünülmüş ve son derece gerçekçi. Sap son zamanlarda çıkan en iyi gençlik romanı."
-Elizabeth Scott-

"İlgi çekici ve keyifli bir hikâye."
- Teen Titles-

"Sap sivri dilli ve eğlenceli olduğu kadar duygusal açıdan da çalkantılı. Kitabı bitirdikten sonra uzun süre aklımda kaldı."
-Mandy Hubbard-

"Genç yazar dürüst, hüzünlü ve karmaşık cinsel tecrübeler yaşayan bir başkahraman yaratarak tüm övgüleri hak ediyor.
Sap'ı yıllarca tüm arkadaşlarınıza tavsiye edeceksiniz."
-Romantic Times-


Yorumum

Bitireli bir hafta olacak ama yorumumu anca girebildim. Kitap idare eder düzeydeydi bence bu yüzden de 3 verdim. İşleyişi sevdim yani insanı sıkmıyor ve kolayca okunuyor, akıcı. 280 sayfalık bir kitap olduğu içinde çabuk bitirilicek bir kitap. Ama bazı yerleri sevmedim. Özellikle bir yerde hadi canım bunu yapmaz herhalde dedim ki biri gelmeseydi yapmak üzereydi. Burda çok fazla itici buldum. Bu tür olaylar artık bana bayat geliyor, sevmiyorum ki hiçte gerek yoktu bence.

3,4 bölüm falan hariç diğer bölümler o kadar kötü değildi. Ben olaylardan kaçmak için Bianca'nın yaptığı türden kaçmak-unutmak için falan yaptığı şeyleri itici buluyorum. Kitapta hiçbir karakter o kadar gözüme girmedi. Yani aşık olunulası, çok tatlı dediğim karakterleri bu kitapta da görmedim. Erkek karakterleri bile fazla sevmedim. Sadece Casey, Jess, Bianca arkadaşlığını sevdim. 

Konuyu kısaca anlatayım. Casey, Jess ve Bianca liseye giden 3 arkadaş. Bir de Wesley Rush var. Her kızın istediği yakışıklı adam. (aramızda kalsın ama ben pek istemedim :D) Wesley biraz hovarda bir çocuk. Bir gün barda kızları tavlamak için Bianca'nın yanına gidiyor. Ona SAP diyor. Onun arkadaşları yanında silik, aksi, paspal olduğunu düşünüyor ve onunla konuşursa güzel kızların ilgilisini çekebileceğini düşünüyor. Bianca ona böyle söylediği için kızarak arkadaşlarını da alıp oradan ayrılıyor.


Ama yaşadığı şeyler yüzünden ve bunlardan biraz olsun uzaklaşıp kaçmak için tekrar arkadaşlarıyla bara gider. Tabi ki orada tekrar Wesley'i görür. Wesley Bianca'nın yanına oturur ve onunla sohbet etmeye çalışır. Ama ikisinin de ummadığı bir şey okur ve ikisi de değişik bir yola girerler. 

Kavgaların, mutlulukların, heyecanların, arkadaşlığın gibi bir çok şeyin olduğu bir kitap. Bir gençlik romanı. Ayrıca kitabın bir de filmi var. Ben izlemedim ama filmi sevenler var hatta bazıları kitaptan daha çok sevmiş. Kitaptaki kapakta da filmdeki oyuncular yer alıyor zaten. Kısaca güzel ama o kadar da süper değildi. Bir mola vermek için ya da keyifli zaman geçirmek için demeyeyim de ara vermek için falan kafanızı boşaltmak için falan belki okuyabilirsiniz.

Bir daha ki yorumda görüşmek üzere :) 
Özgür Kitaplar. Blogger tarafından desteklenmektedir.