Mart 25, 2016

[ 24. Blog Tur ] Her Şey - Nicola Yoon // Kitap Yorumu + Yazar Bilgisi

Kitap: Her Şey
Özgün Adı: Everything, Eveything
Yazar: Nicola Yoon
Yayınevi: Pena Yayınları
Çeviri: Funda Tatar
Sayfa Sayısı: 344
Goodreads Puanı: 4.04

"En Büyük Risk Hiç Risk Almamaktır."

Bazen en sevdiğim kitapları sondan başa tekrar okurum. Son bölümden başlar ve başa kadar tersten okurum. Bu şekilde okuduğunuzda, kitabın bölümleri de umuttan çaresizliğe, kendini tanımaktan şüpheye doğru gider. Aşk hikâyelerinde çiftler sevgili olarak başlar, sonunda yabancı olurlar. Yetişkinliğe ulaşma kitapları yolunu kaybetme hikâyelerine dönüşür. En sevdiğiniz karakterler yeniden doğar.  Benim hayatım bir kitap olsa ve tersten okunacak olsa, hiçbir şey değişmezdi. Bugünün dünden hiçbir farkı yoktu. Yarın da bugünle aynı olacaktı. Maddy'nin Kitabı'nda, bütün bölümler birbirinin aynısıydı.                                                                                      Olly'ye kadar.

İşte güzeller güzeli tur konuğumuz :)
Çok çok güzel bir kitaptı. Pena Yayınları kitabı çok güzel hazırlamış ayrıca. İç ve dış tasarımı çok güzeldi ve okurken çok eğlendim. Kitabın içindeki çizimler harikaydı ve bu güzel çizimleri yazarımızın kocasının yapmış olmasıda çok tatlı. İki günde bitirdim ve bitmese daha iyidi :D

Kitabın anlatımı çok iyidi. Okunması kolay ve akıcı ilerledi. Kitaba başladım sonra bir baktım bitmiş sonra üzüldüm niye bitti diye sonra sayfalara tekrar göz gezdirdim sonra koyduğum post-it'leri tekrar okudum yani kitabı elimden bırakmamak için ne gerekiyorsa yaptım ama acı son kitap bitti :D 


Kitabı o kadar çok sevdim ki tekrar okurum. Yani kitabın o duygusu, yazarın duyguyu yansıtması süperdi. Olaylar, karaktarler çok iyidi. Konuyu çok sevdim. Yazar favorilerim arasına girdi ve sonraki çıkacak kitabını büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Kalemi çok güzeldi, beğendim.

2016 yılının favori kitapları arasına girdi bile. Diyaloglar, mesajlaşmalar çok keyifli ve aynı zamanda hüzünlüydü okurken çok hoşuma gitti. Güldürdü, ağlattı, neşelendirdi, hüzünlendirdi. Bir sürü bir sürü duygu yaşattı bana. Kızdım, hak verdim, sinirlendim, üzüldüm, ağladım sonra güldüm ve bu döngü devam etti :D Ve sonunda da çok iyi şaşırttı. Beklenmedik ve sürpriz oldu yani sonu mükemmeldi. 


Olly karakterine gelirsem bayıldığım karakterlerden olduğunu söyleyebilirim. O enerjik hali ve tatlılığı süperdi. Kelebek etkisi, hayat enerjisiydi adeta. En başından beri Madeline'in yanında durması çok hoştu.
Madeline'in ise kararları ve inatçılığı ayrıca kitapları seven yanı çok güzeldi. Hemşiremiz Carla'da çok tatlıydı.

Biraz kitapta ne okuyacağımızı anlatayım. Madeline'in bir hastalığı var. Balon bebek hastalığı olarakta bilinen ve ender görülen Ağır Kombine İmmün Yetmezliği (AKİY) hastalığı. Yani Madeline'nin Dünya'ya alerjisi var ve dışarı çıkamaz, birine dokunamaz ya da canı herhangi bir şey istediğinde kafasına göre yiyip içemez çünkü her an hastalığı tetiklenebilir. Bu yüzden 18 yıldır evde hapis gibi yaşıyor çünkü evleri son derece sterilize ve Maddy'nin yaşayabileceği şekilde dizayn edilmiş. Madeline için her gün birbirinin aynıydı ta ki yan eve taşınan Olly'i görene kadar. İşte o zaman hayatı değişmeye başlıyor. Ve her ne olursa olsun hayatını kendi istediği gibi yaşamaya karar verdiğinde ise olanlar oluyor.


Şaşırtıcı ve eğlenceli anlatımıyla bu harika kitabı herkese öneririm çünkü bu kitaba bayıldım ya :D Bence sizde seveceksiniz çünkü kitabın çok tatlı bir anlatımı var ve çizimler, diyaloglar ve Olly ile Maddy (madeline) sizi etkileyecek. Ama her kitap için olduğu gibi bu kitap için de beklenti dozunu ayarlayın çünkü beklenti hiç bir zaman iyi değildir.


Tabi ki Olly'i okurken sizde Madeline ve biz gibi kelebek ayaklanmasından bayılacaksınız :D


Biraz da tatlı yazarımız Nicola Yoon'u tanıyalım. Nicola Yoon, Jamaika (ada) ve Brooklyn (Long Island parçası) büyüdü. Şu an çok sevdiği kocası ve kızı ile Los Angeles, CA'da yaşıyor. Her şey, yazarın ilk romanı. The Sun Is Also a Star isimli bir kitabı daha var ama henüz yazılma aşamasında. Umarım kısa zamanda yayın hakları alınıp, ülkemizde de satışa sunulur. :)
Aşka inanan umutsuz bir romantik kendisi. We Need Diverse Books'un (kitaplara ihtiyacımız var) bir üyesi. Eskiden takılar yaparmış ve karoakeyi seviyormuş fakat şarkı söylemezmiş çünkü sesinin kötü olduğunu düşünüyor. Fransa da şarap ve peynir için yaşayabilirim, diyor ve Kore'nin de Kimchi & Galbi'sine bayılıyor. Yazarımızı twitter.com/NicolaYoon ve instagram.com/nicolayoon hesaplarından takip edebilirsiniz.

"Her şeyi istedim, Olly.
Seni ve bütün dünyayı istedim.
Her şeyi istedim."


Özgür Kitaplar. Blogger tarafından desteklenmektedir.