Mart 06, 2016

Gitme - Selvi Atıcı // Kitap Yorumu

Kitap: Gitme
Yazar: Selvi Atıcı
Seri: Kayıp Şehir 3/4
Yayınevi: Nemesis Kitap
Sayfa Sayısı: 494 (ciltli)
Goodreads Puanı: 4.84


"Bugün sana âşık oldum."                                                                                             Nefret ve aşk arasındaki mesafe ne kadardır? Kilometrelerce mi?                   Belki bir adım kadar yakındırlar birbirlerine... Belki de aralarında zerre kadar dahi uzaklık yoktur. Üstelik birbirlerine dönüşmeleri öyle hızlı gerçekleşir ki, hiçbir kalp nasıl sevdiğinden bir anda nefret ettiğini, sonra onu yeniden nasıl sevdiğini anlayamaz.                                                     Sırılsıklam aşık olan bir kadın... Tek gecelik ilişkilerin adamı olan bir erkek...                                                                                                Ve geçirilen tek geceden sonra birbirinden nefret eden ya da belki tamamen âşık olan iki insan...                                                   Gerçekte hissettikleri şeyin ne olduğunu keşfetmeleri ise hiç kolay değil…                                                                                       Gitme, aşkın ve nefretin sınırlarında dolanmanıza neden olacak.
Uzun zaman önce bitirdiğim ama yorumu yapmaya bir türlü fırsat bulamadığım kitabın yorumu ile geldim. Aslında arada başka kitaplarda bitirdim ama bloguma sadece çok sevdiğim kitapları uzun uzun anlatarak yazmaya karar verdim bu yüzden arada okuduğum kitapların yorumlarını instagram ya da goodreads hesaplarımdan takip edebilir istek gönderebilirsiniz.

Selvi Atıcı kalemini çok seviyorum ve böyle tatlı ve güzel aşkları anlatan, kaleme alan yazarlardan bir tanesi olan Selvi Atıcı'nın kitaplarını da okumak çok hoşuma gidiyordu. Yazarın gelecek kitaplarını da büyük bir merakla beklediğimide söylemek isterim.

Gitme benim karakterlerine, kurgusuna, yazılış tarzına, duygusuna yani herşeyini çok sevdiğim bir kitap oldu ki zaten yazarın kalemi sevilmeyecek gibi değil.


"Bana bir gün
Hayat'ını avuçlarının arasında tutacaksın
deselerdi inanmazdım. Koca bir hayat
avuçların arasına nasıl sığabilirdi ki?
...Sığabiliyormuş."


Tunç Mirza Yiğit. Çok tatlı ama ya :** Kendisi serinin ilk kitabı Kimliksiz kitabında Deryal Yiğit'in oğlu ve Deryal kadar hatta daha çok seveceğiniz bir kişi kendisi. Tunç Mirza aşık olduğum karakterlerden her ne kadar kitabın bazı yerlerinde kendisini tokatlamak, yumruklamak istediysem de sonrasında kendisine bayıldığım biri haline geldi. Burda da yazarın kalemine övgüler yağdırmamak imkânsız :)

Ancak bu kadar bir karakteri dövmek, sularda boğmak ve işkence etmek istediğim -Hayat'a yaptıklarından sonra az bile :D- âşık edebilirdi yazar bizi. Nefret ve âşk arasındaki çizgi bu olsa gerek.

"Burnun aktığında burnunu silmek istiyorum.
Ayakların ağrıdığında ovmak istiyorum.
Seni ilgiye boğmak, seni şımartmak istiyorum.
Sana hediyeler almak, imkânım
neyi el veriyorsa ayaklarına sermek,
her sözünü emir kabul etmek istiyorum.
Seni yatağımda, yanımda,
tenimde istiyorum."


Tunç Mirza küçükken yaşadığı bir travma sonrası kendisini sevdiklerinden, ailesinden soyutlar. Çünkü yaşadığı acıyı bir daha yaşamak istemez ve eğer onlardan ayrı kalırsa bu acıyı yaşamayacağına inanır. Fakat Hayat, dengeleri bozar hem de bunu bir anda, tek bir gecede yapar. O gece birbirlerine karşı hissettikleri tutku ve çekim hayatlarını değiştiricek bir nefrete dönüşür. Birbirleriyle zorla evlenmek zorunda kalırlar ve bu birbirlerine karşı pişmanlıklara, geri dönülemez hatalara yol açar. Peki sizce bunların üstesinden nasıl gelecekler? Tunç Mirza ve Hayat arasındaki ilişki nasıl ilerleyecek? Kesin cevabı kitabı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kitap süper ilerliyor, sayfaları çevirirken hangi ara bu kadar okudum dedirtiyor. Okurken çok eğlendim ve keyif aldım. Böyle aşk kitaplarını seviyorum ben ve siz de seviyorsanız alın okuyun derim. Tunç Mirza kesinlikle hepinizin kalbini feth edecek. Çok akıcı ve sonlara doğru bitmesin diye yakınırken bittiğinde tekrar okumak istediğim bir kitap oldu. Bayıldım diyebilirim. Kimliksiz ve Pinokyo'nun Rüyası kitaplarını da çok seviyorum ve gelecek kitaplarını da çok seveceğimi düşünüyorum. Karakterler o kadar iyidi ki, duyguyu süper yansıtmış ve diyecek bir şey bulamıyorum siz hâlâ okumadıysanız hemen başlayın bence :))

Kitabın kapağı da çok tatlıymış. Aslind will gördüğümde biraz kapağı sevemedim gibi oldu ama elime alınca tutuldum :D çok güzel kapak olmuş bence tıpkı Pinokyo'nun Rüyası gibi. Selvi Atıcı kitapları bittiğinde hissettiğim şey en sevdiğim çikolatanın yemek üzereyken elimden alınması gibi ya da kitabın en güzel yerindeyken çalan kapı zili gibi ya da çok sevdiğim bir kitabı almak üzereyken üstümde nakit paranın olmaması gibi ve bunun gibileri. Bitmesin ya yazsın yazsın okuyalım :DTunç Mirza'ya hem aynı anda güzel bir dayak atmak isteyip aynı anda sarılmak isteyeceğiniz, Hayat'a üzülüp yaralarını sarmasına yardım etmek isteyeceğiniz muhteşem bir kitap. Dolu dolu duyguları aynı anda yaşayacağınız, ağladığınız, güldüğünüz, üzüldüğünüz, mutlulukla dolduğunuz ve bitmesin diye sayıklayacağınız bir kitap Gitme. Bence bu keyifli yolculuğa çıkmalısınız :)

Yazarın müthiş diğer kitapları Pinokyo'nun Rüyası ve Kimliksiz yorumların için tıklayıp okuyabilirsiniz..

Puanım: 5/5

Ayrıca bu da güzel kitabın Nemesis Kitap tarafından yayınlanan ön okuması :)

Özgür Kitaplar. Blogger tarafından desteklenmektedir.