Mayıs 19, 2016

Tehlikeli Yalanlar - Becca Fitzpatrick // Kitap Yorumu


Kitap: Tehlikeli Yalanlar
Özgün Adı: Dangerous Lies
Yazar: Becca Fitzpatrick
Yayınevi: Pegasus Yayınevi
Çeviri: Sevinç Seyla Tezcan
Türü: Genç Yetişkin, Romantik
Sayfa Sayısı: 384
Goodreads Puanı: 3.86


Tehlikeden korunmak için kurduğunuz yalanlarla örülü hayatta gerçek aşkı bulsaydınız hangisinden vazgeçerdiniz? HAYATINIZDAN MI, AŞKINIZDAN MI?                                                                                                                                                                                                               Stella Gordon'ın hayatı bir yalandan ibaret.

Stella, Nebraska, Thunder Basin'de yaşasa da kendini oraya ait hissetmemektedir. Bir uyuşturucu satıcısının işlediği bir cinayet davasının kilit tanığı olarak, tanık koruma programına alınmıştır. Kasaba halkı ise Stella'nın gerçekte kim olduğunu bilmez. Gerçek kimliğini açıklamak istediği çocuk, Chet Falconer bile… Doğruları söylemenin, güvenli cennetine tehlike getirmekten başka bir sonuç doğurmayacağının farkındadır.

Genç kız her ne kadar dikkat çekmemeye çalışsa da, tehlike hızla yaklaşmaktadır. Suçluların tanıklardan kurtulma yolları vardır ve Stella'nın tek bir hatası, soğukkanlı katilleri kapısına kadar getirecektir.                                                                                                                                                                                        "Okuyucuları şaşırtacak sonuyla, gerilim maskesi ardına saklanmış, muhteşem bir roman." 
-Publishers Weekly-                                                                                                     
"Bir dram, gerilim ve aşk hikâyesi… Hepsi bir arada. Sırların karakterleri nereye sürükleyeceğini öğrenmek için yanıp tutuşacaksınız."
-School Library Journal-Benim Yorumum

Becca, kitaplarını çok severek okuduğum bir yazar. Hush Hush serisi ve Siyah Buz kitaplarını çok severim ama Tehlikeli Yalanlar beni çok tatmin etmedi :/

Becca'nın kalemi çok güzel ve kendisini okutturuyor yani her kitabında bir şekilde okuru kendisine bağlıyor bence.
Genel olarak baktığımda Tehlikeli Yalanlar da güzeldi ve okurken keyif aldım ama beni heyecanlandırmadı. Belki bunun nedeni kitapta çok fazla derine inilmemesidir. Biraz yüzeysel kaldı bazı şeyler sanki.

İçi boş karakterler vardı mesela yaptıklarını anlamsız bulduğum ki bunun en önemli örneği amaçsız çocuğumuz Trigger -_-
Bir ara okurken "niye böyle yaptı ki" dediğim oldu :))

Ayrıca Reed'i biraz okusak iyi olurdu ama iki, üç mektup dışında yok. Yazdığı mektuplar çok sempatik, romantik, güzel ama bir anda ilişkiyi öyle bir noktaya getirdi ki yazar ne olduğunu anlamadım. Chet'le Stella'yı sevgili yapayım ama Reed'i Stella bırakmış gibi görünmesin amacı varmış gibi ya da Stella'nın Reed'e olam bağlılığını bu şekilde kaldırmak amacı gibi sanki bazı engelleri ortadan kaldırmak için yük Reed'e kaldı.

"Reed haklıydı, önemsemek zayıflıktı.
Önemsediğiniz zaman yükünüz artıyordu.
Kaybedecek şeyleriniz oluyordu."

Baştan sona yazar Reed'i çok değiştirdi bu yüzden de Stella'nın onu düşünerek yaptıkları, engellediği duyguları anlamsız geldi. Reed hakkında olanlar bence gereksizdi Stella ile yaşadıklarına bakarsam eğer.

Kitap çok düşünülmüş gibi yazım aşamasında ama kapağı kapattığımda yazılmak için yazılmış duygusu verdi bana. Kitap çok etkilemedi beni. Genelinde sevdim, okunması güzel.

Stella'nın ayakları üstüne sağlam basması ve Chet en güzel şey kitapta ve tabi ki Carmina en sevdiklerim oldu. Stella'nın annesine me kadar gıcık olduğumu tahmin edemezsiniz.


"Ben de senin başının belaya girmesinden korkuyorum.
Canını yaktığını düşünmek beni öldürüyor.
Kimse ne Trigger ne de bir başkası, sana o şekilde dokunamaz.
Her yerin haraptı, Stella," derken sesi yükseldi.
"Bu beni nasıl etkilemez?
Nasıl hesabını sormam?
Birini sevdiğin zaman, onu kollarsın.
Onun mücadelesine ortak olursun."
Özgür Kitaplar. Blogger tarafından desteklenmektedir.